500₺ ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
Küçük Ev Aletleri Süpürgeler

Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  • Watt Gücüne
  • Pratik Olmasına
  • Sessiz Olmasına
  • Toz Torbalı Olmasına
  • Toz Torbasız Olmasına (Yüksek Filtrasyona Sahip ise)
  • HEPA Filtreli Olmasına
  • Aparatlarının Kalitesine

Yukarıda yazdığımız başlıklarda belirttiğimiz gibi bir süpürge alırken en önemli yedi maddeyi tek tek açıklayacağız.

 

Watt Nedir ?

Elektrikli süpürge emme gücü, elektrikli süpürgenin performansıyla ilgili en önemli terimdir. Yüksek güç mutlaka iyi bir performansın göstergesi değildir. Yüksek watt miktarı, sadece vakumun ne kadar güç tüketebileceğinin bir ölçümüdür. Güç, kullanılan elektriğin miktarı ile ilgilidir ve toz alımına bir etkisi yoktur. Tüm üreticiler şimdiye kadar tüm ürünlerine watt ve airwatt cinsinden değerler biçmişlerdir. 1.600 veya 2.000 watt gücündeki bir vakum, 750 watt’lık bir vakumdan daha fazla emiş gücüne sahip olmalıdır. Bu tez yanlıştır. Elektrikli motorların gücüne göre değerlendirilmesi yıllar boyunca ”güç” kavramını  ”performans” ile karıştırılmasına neden olmuştur. Gerçek emiş gücü birçok farklı spesifikasyona bağlıdır. Bu nedenle elektrikli süpürge alırken çekim gücüne dikkat etmek gerekir.

 

 

Pratik Olması

Hangi tür elektrikli süpürge alırsanız alın, kullanımının kolay olmasının istendiğini bilinen bir gerçektir. Şu anda kullandığınız süpürgenin sevdiğiniz ve sevmediğiniz yanlarını belirlemek bir sonraki alacağınız süpürgede nelere dikkat edeceğinizi belirler. Yeni bir süpürge alırken ürünün ağırlığı ve kişinin tercihine göre yatık, dik veya robot süpürge olarak karar verilmesi gereklidir. Alacağınız süpürgede sizi yormayacak, manevra kabiliyeti yüksek ve başlık çeşitliliğine olan ürünler seçilmesi daha iyidir. Bu sayede evinizde temizlik yaparken daha az efor sarf etmiş olursunuz.

 

Sessiz Olması

Ses seviyesi de en dikkat edilmesi faktörlerden biridir. bazı süpürgeler gerçekten de dayanılması zor ses seviyelerine sahiptir, olması gereken ise evinizde temizlik yaparken telefonun veya kapının çalmasını duyacağınız süpürgeler tercih edilmesini tavsiye ederiz. Bir örnek vermemiz gerekirse sizlere normal bir konuşma seviyesi 68 desibeldir ses seviyesi her 3 desibelde bir gürültü iki katına çıkmaktadır.

 

Toz Torbalı Olması

Son yıllarda su filtreli ve toz torbalı süpürgeler ne kadar revaçta olasada, toz torbalı süpürgeler halen hatırı sayılır bir miktarda satılmaktadır. Bunun sebebi ise yeni nesil toz torbalı süpürgelerde de aynı torbasız süpürgeler gibi HEPA filtreler olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Toz Torbasız Süpürgeler

Torbasız süpürgelerde çok önemli olmasına rağmen bir çok kişi tarafından gözden kaçırılmaktadır, haznenin içine çekilen tozun haznenin içinde kalmasıdır. Bunun için yüksek oranda filtrasyon sayesinde içine çekilen tozun hava penallerinden dışarı çıkmamasını sağlamaktadır.

 

HEPA Filtreli Olması

Piyasadaki bir çok süpürgenin filtre sistemi bulunmaktadır bilindiği üzere. fakat evinizdeki toz partiküllerinden evinizde yaşayan astım ve alerji hastaları için çekilen havayı daha iyi filtrelemek için bizim tavsiyemiz HEPA filtredir. HEPA (Yüksek Verimli Partikül Filtresi) filtre, astım ve alerjiye sebep olan toz partiküllerlerini yakalar ve haps eder. HEPA filtre 0.3 mikron boyutundaki partiküllerin 99.97% ‘sini filtreler. Tabiki de sadece hepa filtre tek başına yetmez daha iyi bir sonuç almak için kullanmış olduğunuz süpürgenin de hava geçirmemesi gereklidir.

 

Aparatların Kalitesine

Bildiğiniz üzere birçok firma aparatlara garanti vermemektedir. Bu yüzden bazı firmalar bu ürünleri kalitesiz malzemeden yapmaktadır hatta bazıları o kadarki kalitesizdir ki ilk kullanımda kırılmaktadır. Bu yüzden ürün alırken öncelikle alacağınız ürünün malzeme kalitesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
0